Gezici zeytinyağı üretim tırımız ile #Zeytininİzinde yolculuğumuzun ilk durağı olan Antakya’dayız. Bu yolculuk boyunca bize eşlik edecek olan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde Dç. Dr. Mücait Taha Özkaya ile sabahın erken saatlerinde Suriye sınırına 150 metre yakında bulunan Savrani zeytinlerinin yetiştirildiği zeytin bahçesine geldik. Savrani zeytini yöresine özgün güçlü bir aromaya sahip olan özel bir zeytin türüdür. Binlerce yıl öncesinde de var olan hala keyifle tüketilen bir lezzet olan bu zeytin türü yöre halkı tarafında emekle, sabırla yetiştiriliyor.

Zeytinleri toplamadan önce bizi ağırlayan güler yüzlü Antakyalılar tarafından hazırlanan kahvaltı sofrasında yerimizi alıyoruz. Antakya mutfağının birbirinden leziz tatları ile bezenen sofrada bir lezzet şöleni yaşadığımızı söyleyebiliriz. Biberli tandır ekmeği, tuzlu yağlı yoğurt, karamani ve sümme peyniri unutamayacağımız lezzetlerden…

Bu güzel sofrayı geride bırakarak güneş ışıklarının dalların arasından gülümsediği zeytin bahçesine geldiğimizde Anadolu’nun ve doğanın güzelliği karşısında bir kez daha büyülendik. Zeytinin izinde bahçede ilerlerken Mücahit Hoca zeytincilik hakkındaki derin bilgisiyle bizi aydınlattı. ‘’Zeytin ağacı hoş tutulmalı, onunla konuşmalı’’ diyen hocamızdan zeytinyağı üretiminin ne kadar özen istediğini dinledik.

Sıra geldi zeytinlerin toplanmasına… Hasat heyecanı ile kolları sıvadık. Özenle ve emekle zeytinlerimiz toplandı. Dünyanın en kutsal ağacı olarak kabul edilen zeytin ağaçlarından aldığımız mahsulleri kasalara doldurup bahçenin girişinde bizi bekleyen tırımıza doğru yol aldık. İlk sıkım heyecanını yaşamaya başladık. Zeytinyağına dönüşen bu süreci beklerken Nar Gourmet Genel Müdürü Samir Bayraktar ile Türkiye’de zeytinyağı üretimi hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Dünyada zeytinyağı üretiminde 5.sırada yer alan Türkiye’yi daha üst sıralara taşımak için yapılması gerekenlerde marka ve dizaynın oldukça önemli olduğunu söyleyen Samir Bayraktar zeytinin izinde yapılacak bütün yolcuklarda yer alacak.

Artık sıra toplanan zeytinlerin soğuk sıkım makinasıyla buluşmasından sonra tadımları yapmaya geliyor. Bu esnada Ayhan Sicimoğlu projemizi desteklediğini ve çok heyecanlandığını belirleterek tırımıza bir nazar boncuğu hediye etti. Bu nazik davranışı için Ayhan Bey’e tekrar teşekkür ediyoruz.

Makine içerisine atılan zeytinler dalları ve çekirdeklerinden ayıklanıp, işlenerek bir süre sonra berrak, ışıl ışıl zeytinyağına dönüştü. Savrani zeytinlerinden elde edilen zeytinyağı Ayhan Sicimoğlu, Mücahit Taha ve Samir Bayraktar tarafından tadıldı. Acılığı ve meyvemsi aromasıyla damaklarda hoş bir lezzet bırakan zeytinyağı tatlı jürimiz tarafından beğenildi.

Zeytinin izinde ilk durağımız olan Antakya’dan yüzümüzde tebessüm, damağımızda hoş bir lezzetle ayrılıyoruz. Bir sonraki durağımız Antalya’da buluşmak üzere…