Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Nar Gourmet işbirliği ile yürütülen #Zeytininİzinde projesinin 3. durağı olan Manisa Akhisar’dayız.

Manisa’ya ulaştığımızda Yırca Köyü’nün son günlerde yaşadığı üzüntüyü kalbimizde daha derin hissettik. Yıllarca emek verilerek, her bir dalında yöre halkının izi olan zeytin ağaçlarının değerini sözcüklerle ifade etmek imkansız. Biz #Zeytininİzinde yolculuğuna çıkarken Anadolu’nun zeytin ağaçlarını korumayı ve Anadolu zeytini ve zeytinyağını dünyaya tanıtmayı hedefledik ve bu yolda devam edeceğiz. Çünkü Türk insanı daha sağlıklı ve lezzetli bir yağı, Türk zeytini de Dünyada üst sırlarda yer almayı hak ediyor. Türkiye’nin zeytinyağı üretiminde üst sıralara çıkmasını sağlamak için çok çalışıp, üzerimize düşen görevi yapacağız.

Büyük bir heyecanla devam ettiğimiz bu projede Anadolu’yu adım adım dolaşarak Anadolu Zeytinyağları Koleksiyonu’nu oluşturma çalışmalarımız sürüyor.

Manisa’ya özgü zeytin türümüz Uslu Zeytini… Anadolu hazinelerinden biri daha… Bu zeytin türünden hafif, yumuşak, meyvemsiliği son derece yüksek bir zeytinyağı elde ediliyor. Mutfakta eşlik ettiği yemeklere rayihasıyla imzasını atıyor. Tırımızla, zeytinleri bahçede işleyip zeytinyağı elde edeceğimiz bahçenin bulunduğu Akhisar’ın Zeytinliova Beldesi’nde bulunan Bağcılar Köyü’ne geldik. Sıcacık ve zeytin haşatının heyecanı ile dolu insanlarla dolu sevimli bir köy burası…

Nar Gourmet zeytinyağı üretim tırında bulunan zeytinyağı sıkım makinası bu konuda uzman İtalyan ekipler tarafından hazırlandı. Manisa’daki yolculuğumuzda Türkiye’nin her köşesini gezerek en iyi zeytinleri bulma konusunda heyecanlı olan İtalyan ekip, yaptıkları makinanın alanında en iyi donanıma sahip olduğunun altını çiziyor. ‘’ Zeytinin izinde Anadolu’da koşuyoruz…’’ diyen İtalyan dostlarımız heyecanımıza ortak olduklarını bu yolculuktan bizin kadar keyif aldıklarını hissettirdiler.

Keyifli geçen mahsül toplama işleminden sonra zeytinleri tırımıza getirdik. Sıkım sonunda bizlere adeta ışıltısıyla gülümseyen bir zeytinyağı elde ettik. Sonrasında bu zeytinyağını tadarak Anadolu’nun bereketli Uslu zeytininin lezzetine bir kez daha vardık. Kalitesiyle bizi mutlu eden Uslu Zeytininden elde ettiğimiz zeytinyağımızda koleksiyonumuzda güzide bir yer edindi.

Zeytin ağacının bereketiyle yolculuğumuza devam ediyoruz. Bir sonraki durağımız Ege’nin incisi Ayvalık…