#Zeytininİzinde bu yıl ki son durağımız Ayvalıkta’yız. Ayvalık’a geldiğimizde, 2 hafta önce Ayvalık Hasat Şenliği ile başlayan zeytinin işlenmesi süreci ve çevre fabrikaların hummalı çalışmasının sonucunu duyar gibiyiz. Etrafta zeytinin işlenirken ortaya çıkan kendine has kokusu yoğun bir şekilde hissediliyor. Ayvalık insanların zihninde adeta zeytinin başkenti gibidir. Gerçekten de bu algıyı sonuna kadar hak ediyor.

2 hafta önce hasat şenliği sırasında şenliğin sponsorlarından Nar Gourmet olarak hasat süresince 3 gün boyunca buradaydık. Ayrılırken tekrar sıkım için buraya dönecek olmanın mutluluğu içinde kısa bir süre için veda ederek ayrılmıştık. Ayvalık’ın, Cunda’nın temiz havası, zeytinyağlı harika yemekleri, ege otları buradan ayrılmayı zor, geri dönmeyi ise bir mutluluk kaynağı kılıyordu.

Ayvalık’a geri gelişimizin ertesi sabahında hasatın gerçekleşeceği bahçemize yol alıyoruz. Bahçemiz Ayvalık’ın sevimli köylerinden Murateli Köyü’nde bulunuyor… 2 hafta evvel Hasat Şenlikleri sırasında da tüm şenlik konukları ile köyü gezip, hasada özel hazırlanan etkinlikleri izleyip, yüzümüzde tebessüm ile ayrıldığımız sıcacık insanlarla dolu sevimli bir köy burası. Ne yana bakarsanız bakın alabildiğine zeytin ağacı görüyorsunuz. Gözünüzü toprağa çevirdiğinizde çorak gibi gözüken bu topraklardan başınızı kaldırıp yukarı baktığınızda heybetli ve bereketli ağaçlarla karşılaşıyorsunuz. Zeytin ağacının yetişmesi ve bereketli meyveler verir olması hiç kolay bir şey değil. Bu ağaçların birçoğu ise yüzlerce yıllık bir mirasa sahip. Böyle bir kültürel mirastan etkilenmemek elde değil.

Zeytinleri özenle toplamaya başlıyoruz. Kadınlar, çocuklar herkes seferber oluyor. El emeği göz nuru zeytinlerimizi zeytin ağacına duyulan özenle ve hassasiyetle topluyoruz. Ayvalık zeytinleri, yeşilimsi mor bir parlaklığa ulaştıklarında hasat ediliyor. Elde edilen zeytinyağının tadı da yoğun meyvemsi, tüm nüanslarını koruyan bir aromaya sahip oluyor. Ayvalık Zeytinyağı salatalar, zeytinyağlılar ve ızgara sebzeler için kusursuz bir eşlikçi olması ile biliniyor.

Hasattan sonra şimdi de sıra geliyor bahçenin girişinde bizi bekleyen tırımıza zeytinleri taşımaya… Hiç beklemeden, zeytinlerin bozulmasına izin verilmeden gerçekleşen bu sıkım işlemi sonucunda çıkacak sonuçtan hemen hemen herkes emin gibi. Sıkım işlemi sırasında bizde tırımızın yanında Mücahit Hoca’nın Ankara Üniversitesinden gelen öğrencileri ile konuşuyoruz. Kendileri de heyecanla fabrikayı bahçeye taşıyan yenilikçi projemizin sıkı takipçileri. Sohbet sırasında, onlarında bizim kadar Anadolu’nun zeytinine karşı hassas olduklarını hemen anlayabiliyoruz. Bu toprakların kalite kriterlerini kaybetmeden bir zeytinyağı üretmenin çok önemli olduğunu paylaşıyorlar bizimle. Türkiye için, kırsal kalkınma için bu proje çok önemli bir yere sahip olacak diyorlar. Hepsi heyecanla kendi hislerini paylaşıyor. Bir arkadaşımız ‘’Zeytinin Anadolu’da, kendi topraklarında değerinin bilinmesi ve daha iyi değerlendirilmesi için çalışmalar arttırılmalı. Zeytinin izinden gidelim, zeytini koruyalım’’ diyor. Mücahit Hoca’nın öğrencileri böyle bir projeye tanık oldukları için çok şanslı olduklarını, zeytinin insanlık için çok önemli olduğunu söylüyor.

Biz keyifle sohbet ederken ilk soğuk sıkım zeytinyağı geliyor. Tadım sonuçları oldukça iç açıcı oluyor. Samir Bayraktar ve Mücahit Özkaya oldukça memnun kalıyorlar sonuçlardan. Tırın yanında son kez Samir Bey, Mücahit Hoca ve öğrencileri ve Zeytininİzinde Projesine emek veren herkesle beraber sonuçları sevinçle karşılayıp bu güzel projenin son durağında kutlama yapıyoruz.

Akşam, Ayvalık’ta güzel bir sofra başındayız. Sofrada binbir çeşit ege otları, zeytinyağlılar ve deniz mahsulleri bizi bekliyor. Bir şişede daha henüz saatler evvel elde ettiğimiz soğuk sıkım Ayvalık zeytinyağımız… Elden ele dolaşan zeytinyağının tadına doyum olmuyor. Hele de taze dağ kekiği, pul biber ile tatlandırılmış kızarmış ekmek üzerindeki zeytinyağı… Tatlı bir yorgunluktan sonra bu sofra bu yolculuğa iyi ki çıkmız olduğumuzu kanıtlar gibi… Zeytinyağı hayattır!

Ayvalık’tan içimizde kıpır kıpır bir heyecenla ayrılıyoruz… Bu seneki yolculuğumuz sona erdi. Bu macera dolu yolculuğumuzun sonuçlarını, Anadolu Zeytinayağları Serisini sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz. Biz Anadolu’nun değerlerine, doğasına, bölgeselliğine, bereketine sahip çıkmaya ve #Zeytininİzinde olmaya devam edeceğiz.

Afiyette kalmanız dileğiyle…