Manisa Akhisar Uslu

Uslu

Zeytindostu Tadım Paneli tarafından yapılan duyusal analiz sonucuna göre bu örnek yeşil meyvemsiliktedir. Örnek kusursuz ve 4.4 meyvemsilikte olduğu için naturel sızma zeytinyağı sınıfına girmektedir. Acılığı 4.8 ve yakıcılığı 4.05 olarak tespit edilmiştir. Değerlendirme sonucu orta şiddette bir zeytinyağı olduğu sonucuna varılmıştır. Zeytinlerin erken hasat edilmesi ve hemen ardından zaman kaybedilmeden zeytinyağına işlenmesi nedeniyle yoğun aromalara ve yüksek antioksidan içeriğine sahiptir. Bunun yanında Uslu zeytinlerinden elde edilen zeytinyağı örneğinde yeşil elma, çimen, enginar, roka, domates, çağla badem, tere koku notalarına rastlanmıştır.

Antalya

Tavşanyüreği

Zeytindostu Tadım Paneli’nin değerlendirmesine göre bu örnek yeşil meyvemsiliktedir. Kusursuz ve 4.2 meyvemsilikte olduğu için naturel sızma zeytinyağı sınıfındadır. Acılığı 3.1 ve yakıcılığı 4.2 olarak belirlendiğinden orta şiddette bir zeytinyağı olarak değerlendirilmiştir. Tavşanyüreği çeşidi zeytinlerin erken hasat edilmesi ve hızlı bir şekilde zeytinyağına işlenmesinden dolayı fenolik bileşenler ve antioksidan açısından zengin bir ürün elde edilmiştir. Tavşanyüreği zeytin çeşidinden elde edilen zeytinyağının toplam fenol içeriğinin yüksek olmasından dolayı burunda karamel, bal, çiçek, yeşil elma, çimen, taze kesilmiş ot, badem, bahar koku notaları algılanmaktadır.

 

Beylik

Beylik

Zeytindostu Tadım Paneli’nin değerlendirmesine göre bu örnek yeşil meyvemsiliktedir. Kusursuz ve 4.6 meyvemsilikte olduğu için naturel sızma zeytinyağı sınıfındadır. Acılığı 5.8 ve yakıcılığı 6 olarak belirlendiğinden orta-yoğun şiddette bir zeytinyağı olarak değerlendirilmiştir. Beylik çeşidi zeytinlerin erken hasat edilmesi ve hızlı bir şekilde zeytinyağına işlenmesinden dolayı fenolik bileşenler ve antioksidan açısından zengin bir ürün elde edilmiştir. Zeytinyağı örneği koklandığında kır çiçekleri, elma, yeşil muz, yeşil domates, çimen, roka, tere, çağla badem notaları algılanmaktadır.

 

Antakya

Savrani

Zeytindostu Tadım Paneli’nin değerlendirmesine göre bu örnek yeşil meyvemsiliktedir. Kusursuz ve 3.8 meyvemsilikte olduğu için naturel sızma zeytinyağı sınıfındadır. Acılığı 5 ve yakıcılığı 5.1 olarak belirlendiğinden orta-yoğun şiddette bir zeytinyağı olarak değerlendirilmiştir. Savrani çeşidi zeytinlerin erken hasat edilmesi ve hızlı bir şekilde zeytinyağına işlenmesinden dolayı antioksidan içeriği zengin bir ürün elde edilmiştir. Burunda roka, çakal eriği, acı badem, badem, taze kesilmiş yeşil ot notaları algılanmaktadır.