#Zeytininİzinde Yolculuğumuz Devam Ediyor!

NAR GOURMET, ANADOLU’NUN EŞSİZ ZEYTİNYAĞLARINI KORUMA ALTINA ALIYOR

“Anadolu Zeytinyağları Projesi”ni hayata geçiren Nar Gourmet, kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya olan eşsiz zeytinlerden üretilen zeytinyağı çeşitlerini dünyaya tanıtıyor. Anadolu’ya özgü nadide zeytinleri hasat edildikten sonra iki saat içinde Mobil Zeytinyağı İşleme Tesisi’nde işleyen Nar Gourmet, özgün zeytinyağı türlerinin uluslararası literatürde yer edinmesini hedefliyor.

Anadolu’nun doğal bölgesel ürünlerini, saflığını ve niteliğini özenle koruyup değer katarak sofralara sunan NAR GOURMET, “Anadolu Zeytinyağları Projesi” ile Türkiye’nin zeytinyağı üretimindeki ezberini bozuyor. Yerel zeytinyağı üreticilerinin desteklendiği “Anadolu Zeytinyağları Projesi” ile değeri çok az bilinen seçkin zeytinyağı türleri ulusal ve uluslararası ölçekte pazara sunuluyor.

Proje kapsamında, İtalya’da özel olarak üretilen zeytinyağı sıkım makinesini Türkiye’de mobil olarak hizmete sokan NAR GOURMET, yöresel zeytin çeşitleri ile zeytinin anavatanı Anadolu’nun zengin gen kaynaklarını açığa çıkarmayı ve eşsiz zeytinyağı türlerinin uluslararası literatürde yer edinmesini hedefliyor.

Anakara Üniversitesi ve Sanayi Bakanlığı’nın destek verdiği proje ile yöresel çeşitlere ait meyveleri kendi ekolojisinde hasat edildikten sonra iki saat içinde işleyen NAR GOURMET, fabrikayı tarlaya taşıyarak kusursuz naturel sızma zeytinyağı üretiminde bir ilke daha imza atıyor.

Türkiye’de tescil edilen 88 adet zeytin çeşidinin yalnızca %10’u ekonomik bir değer taşıyor. Bu da bir tır ile mobil hale gelen zeytinyağı işleme tesisinin her bir bölgenin mahsülünden yüksek kalite zeytinyağı elde edebilme açısından önemini daha fazla ortaya koyuyor. Proje ayrıca üretimde tek çeşit tek bölge özelliğini bir kez daha vurgularken, üreticinin ve yörenin kalkınmasına da katkıda bulunuluyor.

MOBİL ZEYTİNYAĞI ÜNİTESİ

Ülkemiz mevcut gen kaynakları ile artık üretim miktarından ziyade yüksek kalitesi sebebiyle dünya piyasalarına girmek ve sağlık değeri yüksek olan ürünlerle pazarda yer almak amaçlanmaktadır. Bunun için bütün yerel çeşitlerimizin gerçek lezzet ve sağlık değerlerinin ortaya konması ve bunların üretimlerinin teşvik edilmesi gerekli olup bu kapsamda üretim yapabilmek için her yörede kusursuz üretim yapacak tesis bulmak mümkün olmayınca “Mobil Zeytinyağı Ünitesi” projesi fikri ortaya çıkmıştır. 2003 yılında başlanan Devlet Planlama Teykilatı (DPT) projesi kapsamında Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yürütülen zeytin gen kaynaklarına ilişkin çalışmalarda laboratuar ölçekli olarak planlanan böyle bir ünite şimdi NAR Gourmet ile birlikte küçük bir butik zeytinyağı işletmesi haline dönüştürülmüştür.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın SANTEZ proje hibeleri kapsamında desteklenen ve NAR Gourmet’nin de maddi katkılarıyla, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü liderliğinde Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü destekleriyle ülkemiz zeytin gen kaynakları açısından devrim olabilecek bu proje devreye girmiştir. Proje kapsamında yöresel çeşitlerin yerinde ve butik kalitesinde kusursuz işlenmesi amacıyla Mobil Zeytinyağı Ünitesi tasarlanmıştır. Beş il ve beş çeşit seçilmiş ve bu yöresel çeşitlerin, yerinde naturel sızma zeytinyağına işlenmesi planlanmıştır.

Tır üzerine monte edilen bir konteyner tasarımı yapılmış ve içine monte edilen zeytinyağı işleme makinesi ise NAR Gourmet tarafından İtalya’da özel olarak yaptırılmıştır.

SİZİ DE ZEYTİNİN İZİNDE BU YOLCULUĞA DAVET EDİYORUZ…