Dünyada 1538 çeşit zeytin türü bulunuyor. Bu sayının 88 adedi ise Türkiye’de tescil edilmiş durumda Ne var ki, zeytinin anavatanı olan ülkemizde bugün ancak 7-8 tür zeytin sofralarımıza geliyor, zeytinyağı üretiminde de yine bu türlerden yararlanıyoruz. Kaybolan 80’e yakın çeşit ise onları keşfetmemizi bekliyor.

TIR’ın içine tesis kuruldu

Yalçın Ayaslı’nın sahibi olduğu Nar Gourmet, “Anadolu Zeytinyağları Projesi’ni başlatarak yola çıktı. Proje için bir TIR’ın içine İtalya’dan özel olarak getirilen zeytinyağı sıkma tesisi yerleştirildi. Bu mobil araçla kaybolan zeytin tüllerini ortaya çıkarmak için 4 bin 100 kilometrelik yol katedildi. Mardin, Hatay, Manisa. Mersin, Antalya ve Ayvalık’taki yöresel zeytin çeşitlerinden natürel sızma zeytinyağı elde eden Nar şimdilik 5 yerel markalı zeytinyağını yurtdışında tanıtırken, kalite yarışmalarından da ödüller alıyor.

Projenin Bütçesi 800 bin dolar

Genel Müdür Samir Bayraktar, 800 bin liralık projenin gen kaynakları açısından bir devrim niteliğinde olduğunu belirtirken, 300 bin katkının SANTEZ proje hibeleri kapsamında geldiğini söyledi.

Üniversiteyle birlikte çalışıldı

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi liderliğinde Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm ve Bornova Zeytincilik Araştırma İstasyonuyla birlikte çalışıldığını söyledi. Bayraktar, “Anadolu’yu adım adım dolaştığımız projede ulaştığımız sonuçları bilim dünyası, sektör, üreticiler ve yerel yöneticilerle paylaşacağız” dedi.

Kaynak: Bugün