Anadolu’ya özgü nadide zeytinlerden üretilen özgün zeytinyağı türleri ile uluslararası literatürde yer edinmeyi hedefleyen Nar Gourmet Anadolu Koleksiyonu’nun Antalya Beylik ve Antalya Tavşan Yüreği çeşitleri, İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen Monocultivar Olive Oil Expo2015’te ALTIN ödüle layık görüldü. Ayrıca Nar Gourmet, zeytinyağı kalitesinde üstün fark yaratan üretici firmaların onurlandırıldığı Dinasty of the Year ödülünün de sahibi oldu.

Anadolu’nun doğal ve bölgesel ürünlerini, saflığını ve niteliğini özenle koruyup değer katarak sofralara sunan NAR GOURMET tarafından üretilen, “Anadolu Koleksiyonu” zeytinyağları, uluslararası değerlendirmelerde hak ettiği değeri buluyor.

İtalya’nın Milano kentinde gerçekleştirilen Monocultivar Olive Oil Expo2015 organizasyonunda NAR GOURMET Anadolu Koleksiyonu ürünlerinden Antalya Beylik 9,0, Antalya Tavşan Yüreği 8,5 puan alarak TOP CLASS sınıfında değerlendirildi. NAR GOURMET tarafından, yerinde üretilen iki zeytinyağı da ALTIN ödüle layık görüldü. Ayrıca Antalya zeytinyağları ile Nar Gourmet, değerlendirmede Dinasty of the Year ödülünün de sahibi oldu. Dinasty of the Year ödülü, yerel çeşitlerden kaliteli zeytinyağı elde etme sürecinde üstün fark yaratan zeytinyağı üreticisi şirketlere/ailelere veriliyor.

Anadolu Koleksiyonu ürünlerinden Antalya Beylik ve Antalya Tavşan Yüreği, NAR GOURMET tarafından hayata geçirilen ”Anadolu Zeytinyağları Projesi” kapsamında üretiliyor. Türkiye’de ilk kez uygulanan proje ile Anadolu’nun eşsiz zeytinleri kendi bölgesinde toplanıp özel olarak tasarlanan bir tır ile yerinde, mobil olarak iki saat içinde işleniyor. Proje, kusursuz naturel sızma zeytinyağı üretiminde bir ilke imza atarken, üretimde tek çeşit tek bölge özelliğini vurguluyor. Monocultivar Olive Oil Expo organizasyonunda da bir bölgeye has tek çeşit yerel zeytinlerden edilen çok nadir yağları değerlendirilerek ödül veriliyor.

Zeytinyağı konusunda dünyanın en saygın organizasyonları ve yarışmaları arasında yer alan Monocultivar Olive Oil Expo, en büyük zeytinyağı üreticisi iki ülkeden biri olan İtalya’da her yıl gerçekleştiriliyor. NAR GOURMET Genel Müdürü Samir Bayraktar, Anadolu Koleksiyonu ürünlerinin aldığı ödüller konusunda şunları söyledi: “Bugüne kadar gerçek değeri bilinmeyen yerel zeytin çeşitlerinden kusursuz natürel sızma zeytinyağı elde etmek için çıktığımız yolda ne kadar doğru adımlar attığımızı görüyoruz. Ürünlerimiz Türkiye’de olduğu kadar, dünyadaki uzmanlar tarafından da en değerli zeytinyağları arasında değerlendiriliyor. Zeytinyağlarımızın aldığı bu ödüller bizlere mutluluk ve gurur veriyor.”

 

 

 

 

Ödüllü Anadolu Koleksiyonu Zeytinyağları:

Beylik Zeytinyağı: Antalya Manavgat’ın en canlı, en uzun ömürlü zenginlikleri arasındaki Beylik zeytinlerinden damıtıldı. Tamamen doğal olarak yetiştirilen ve elle toplanan diri zeytinler, sıcak iklimin oluşturduğu bir mikroklimada az rüzgara maruz kalarak, yakıcı ve güçlü bir aromaya sahip eşsiz bir zeytinyağına hayat verdi. İçinde yüzyılların nefesiyle mutfaklara zengin bir tat getirdi.

 

Tavşan Yüreği Zeytinyağı: Torosların eteklerinden ovaya uzanan coğrafyada yetişen Tavşan Yüreği, sofralık bir zeytin çeşidi. Dağdan gelen sıcak havayla lezzet kazanırken, bu lezzeti yağına olduğu gibi vermekten hiç çekinmiyor. Yaşlı ağaçların bu coğrafyaya ve zeytinyağı tutkunlarına özel bir hediyesi. Tavşan Yüreği Zeytinyağı 0,1 asiditeye sahip. 

Nar Gourmet Butik Üretimi Uluslararası Kalite Ödülleri

Türkiye’de hedeflenmiş satış kanallarında ürünlerini 600 üzeri satış noktasında tüketici ile buluşturan Nar Gourmet, mevcut satış noktalarında derinleşmeye ve doğal ürünler pazarında özellikle reçel ve marmelat ile zeytinyağı kategorilerinde, kendi segmentinde liderliği hedeflemektedir.

 

Başta, ITQI (International Taste and Quality Institute) Üstün Lezzet Ödülü gibi uluslararası yarışmalarda altın yıldız kazanan Reçel ve Marmelat ürün grubu; ulusal kalite yarışmalarının yanı sıra NYIOOC (New York International Olive Oil Competition), Olive Japan, Olive China, Flos Olei gibi dünyanın en prestijli uluslararası zeytinyağı kalite yarışmalarında altın madalya kazanan Zeytinyağlar olmak üzere, Nar Gourmet’in zengin ürün yelpazesi içinde toplam 13 kategoride 350 çeşit ürün yer almaktadır.

 

İlk olarak 2013 yılında, başta ABD olmak üzere başlamış olan ihracat, Kanada, Japonya, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya’ya gerçekleşmektedir. ABD’de ürün çeşitliliği ve kalitesi ile tercih edilen Nar Gourmet Inc, NY’da sayısı 50’yi bulan özel satış noktasında tüketiciye ulaşıyor.

 

Anadolu Zeytinyağları Koleksiyonu hakkında detaylı bilgi için: zeytininizinde.nargourmet.com

 

Not: Monocultivar Olive Oil Expo2015 ile ilgili bilgilere ve Anadolu Koleksiyonu ürünlerinin aldığı ödüllere http://www.monocultivaroliveoil.com/vincitori-expo-2015.aspx  web adresinden ulaşabilirsiniz.