Nar Gourmet Anadolu’ Nun Saklı Kalmış Zeytinyağlarını Günyüzüne Çıkarıyor

Geleneksel yöntemlere bağlı kalarak 2007 yılından bu yana üreten Nar Gourmet, soğuk sıkım natürel sızma zeytinyağından mevsimsel reçel ve marmelatlara, organik sirke, ekşi, pekmez, baharat, çaylardan kuru meyve, geleneksel şekerlemelerden akide ve lokuma geniş ürün yelpazesine pazara sunuyor.

Türkiye’ de hedeflenmiş satış kanallarında ürünlerini 600 üzeri satış noktasında tüketici ile buluşturan Nar Gourmet, mevcut satış noktalarında derinleşmeye ve doğal ürünler pazarında özellikle reçel ve marmelat ile zeytinyağı kategorilerinde, kendi segmentinde liderliği hedefliyor. Nar Gourmet, zengin ürün yelpazesi içinde toplam 13 kategoride toplam 350 çeşit ürüne yer verirken, ürün gamını inovatif lezzetlerle yenilikçi bir anlayış içersinde genişletmektedir. Nar Gourmet Pazarlama Müdürü Aslı Aksoy ile sürdürülebilir tarım projesi ile zeytinyağı sektöründe gerçekleştirdikleri çalışmaları hakkında konuştuk.

Nar Gourmet’ in sürdürülebilir tarım projeniz ne zaman başladı? Bu projeyi hayata geçirirken neleri amaçlamıştınız?

2007′ den bu yana Nar Gourmet olarak amacımız, başta zeytinyağları ile reçel ve marmelat üretimimiz olmak üzere Anadolu’ nun doğal ve bölgesel ürünlerini geleneksel yöntemlere tamamen bağlı kalarak üretmek. Bu amaçla her biri bölgesinin karakteristik  özelliklerini kusursuzca yansıtan bu özel ürünlerin üretiminde, Türkiye’ de bölge-çeşit dengesine sadık kalmak koşuluyla yerel ve küçük üreticileri de destekliyor, bu üreticiler ile bazı durumlarda hammadde, bazı durumlarda geleneksel ürün üretimi özelinde işbirliği yapıyoruz.

FABRİKAYI ZEYTİNİN AYAĞINA GÖTÜRDÜK

Peki bugün itibariyle bu hedefin neresindesiniz? Geldiğiniz bugünkü durumu anlatabilir misiniz?

Bio çeşitliliği dünyanın en zengin bölgelerinden olan Anadolu, zeytin ağacının anavatanı olan Yukarı Mezopotamya’ nın içerisinde yer aldığı için gen kaynakları açısından son derece zengin. Zeytinyağı konusunda bizler, "iyi tarım uygulamalarını" gerçekleştirdiğimiz Ayvalık’ taki kendi bahçemizin zeytinlerinden elde ettiğimiz zeytinyağının yanı sıra farklı bölgelerde izini sürdüğümüz, tek çeşit ve tek yöreden nadir bulunan zeytinlerden damıtılan zeytinyağlardan oluşan bir "Anadolu Koleksiyonu" fikri de yarattık. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen AR-GE projemiz olan "Mobil Zeytinyağı İşleme Tesisi" ile bugüne kadar gerçek değeri bilinmeyen ve sadece yerel pazarlarda değerlendirilen bu yerel çeşitlerden, kusursuz natürel sızma zeytinyağı elde etmek; bu yerel çeşitlerin koruma altına alınmasına katkı sağlamak ve ekonomik bir değer kazandırmak adına yola çıktık. Bunun için bir zeytinyağı ekstraksiyon makinesini küçük bir mobil zeytinyağı işleme tesisine çevirdik. Bununla zeytini fabrikaya değil, fabrikayı zeytine ulaştırarak hasat edilecek zeytine ulaştırarak hasat edilerek zeytinlerin en kısa zamanda v en kusursuz şekilde zeytinyağı olarak işlenmesini sağladık.

İSİMLERİ BİLİNMEYEN ZEYTİNYAĞINA BÜYÜK ÖDÜLLER

Projeyle elde ettiğiniz en önemli sonuçları bizlerle paylaşabilir misiniz?

Sadece kendi yöresinde bilinen ve maalesef üretim yöntemleri nedeniyle hak ettikleri kusursuzlukta üretilemeyen çeşitlerin, doğru şekilde üretildiğinde pek çok uluslararası yarışmadan ödülle döndüğünü gördük. Kimyasal ve duyusal değerlendirmeler aylık olarak devam etmekte ve çok daha detaylı sonuçları projemizin ilk yılı tamamlandıktan sonra açıklamaya başlayacağız. 2015 yılında;

Anadolu Koleksiyonu’ nun Antalya Beylik  ve Antalya Tavşan Yüreği çeşitleri, Milano’da düzenlenen Monocultivar Olive Oil Expo 2015′ te altın ödüle layık görüldü.

  • Markamız zeytinyağı kalitesinde üstün fark yaratan üretici firmaların onurlandırıldığı Dinasty of the Year Ödülü’ nün de sahibi oldu.
  • Antalya Tavşan Yüreği Natürel Sızma Zeytinyağı, zeytinyağı konusunda dünyanın en önemli organizasyonlarından 2015 New York Uluslararası Zeytinyağı Yarışması’ nda (NYIOOC) altın madalyanın sahibi oldu. Copenhagen’ da Excellence Ödülü’ ne layık bulundu.
  • Antalya Tavşan Yüreği ile Beylik Zeytinyağı çeşitleri, Zeytin Dostu Derneği 8. Ulusal Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması’ nda altın madalya ödülüne değer bulunurken; Nar Gourmet  2014 Hasadı "Ayvalık Erken Hasat Naturel Sızma Zeytinyağı" bronz ödülün sahibi oldu.
  • Kendi bahçemizin Ayvalık Erken Hasat Zeytinyağı 5. kez İtalya’ nın Flos Olei Kataloğu’ nda listelendi.

ZEYTİN GEN KAYNAKLARIMIZ YOK OLMAYACAK

Sürdürülebilir tarım projenizin en önemli adımları nelerdi, bu aşamaların sonucunda elde ettiğiniz sonuçları paylaşır mısınız?

Ülkemizde Ayvalık, Memecik, Gemlik, Domat gibi yaygın bilinen zeytin çeşitleri yanında  Halhalı, Savrani, Sarı Ulak ve Tavşan Yüreği gibi az bilinen onlarca yöresel çeşit var. Ancak bu yerel çeşitlerimiz için maalesef ağaç sayısı ve bu çeşitlerden üretilen zeytinyağı miktarı sınırlı. Bu gibi yöresel zeytin çeşitlerinin bahçeden-sofraya aşamalarında yaşanan sorunlar nedeniyle gerçek değerleri asla öğrenilememiştir. Projemizde butik üretim yapabilecek bir mobil zeytinyağı işletme tesisi tasarladık. Bu şekilde yöresel çeşitlere ait meyveler kendi ekolojisinde hasat edildikten sonra 2 saat içinde işlenebilecek ve çeşidin özelliklerini ortaya çıkartan kusursuz zeytinyağları elde     edilecektir. Kimyasal analizler yanında tadım paneli değerlendirmesi sonucunda bu çeşitlerin üstün özellikleri tespit edilmiş, çeşidin ve o yörenin potansiyeli ortaya konmuş olacak. Böylece zengin gen kaynaklarımız yok olmayacak ve ekonomiye kazandırılmış olacak. Bu projeyi kurgularken 3 temel sorun ve tespitten yola çıktık.

  • Anadolu zeytininin ana vatanı ve zengin gen kaynaklarına sahip olmasına karşın zeytinyağı tüketim alışkanlığı- Akdeniz havzası ülkelerinin tüketimlerine kıyasla- oldukça düşüktür. Zeytinyağına gösterilen bu eksik değer, zaman içinde kalite ve üründe farklılık arayışının da önüne geçmiş durumdadır. Türkiye’ de pek az bölge, zeytin ve zeytinyağı çeşidine ismini verebilmiştir. Bir bakıma Türkiye’ nin pek çok bölgesinde zeytin yetişmekte ve zeytinyağı üretilmekte ancak bilinmemekte. Projemiz ile bir yandan bu zenginliği korumayı -açığa çıkarmayı-, diğer yandan akademi, sektör ve uluslararası zenginliği sunmayı-taşımayı hedeflemekteyiz.
  • Ülkemizde zeytinyağına ve çeşitliliğine olan ilgi düzeyi olması gerektiği kadar yüksek olmamasının sonucu olarak, zeytin yetişen bölgelerin bazılarında zeytinyağı işleme tesisi bulunmamaktadır veya yıllar içerisinde korunamamış ve yok olmuştur. Bu durum bölge-çeşit ilişkisi içerisinde son derece farklı karakteristik özellikleri ile farklı bir zeytin çeşidinden uluşlararası normlarda kaliteye sahip bir zeytinyağı elde etmek yönünde büyük bir engeldir. Çalışmamızla son derece hassas ve üstü kaliteye sahip zeytin işleme makinelerini ilgili bölgelere götürmek suretiyle, her bölgenin zeytininden yüksek kalitede zeytinyağı elde edebilmeyi hedefliyoruz.
  • Açığa çıkarılacak zeytin gen kaynakları ve üretilen zeytinyağlarının teknik-duyusal analizlerini literatür içerisinde yer edinmesini bir taraftan arzuluyor; diğer taraftan da ilgili bölgeler özelinde zeytin ve diğer alanlarda farkındalık yaratmak istiyoruz.

YERİNDE VE ANINDA SIKIM-PAKETLEMENİN ARTILARI

Zeytinyağı üretimi sırasında yöresel işletmelerin yetersizliğinin elde edilen zeytinyağının kalitesine yansıdığına dikkati çeken Aslı Aksoy, örneğin Mardin-Derik’ ten toplanan zeytinin ancak Kilis ya da Adana’ daki bir tesiste işlenebilmesinin, kaliteli bir ürün elde edilebilmesini imkansız hale getirdiğini söyledi. Mobil zeytinyağı işleme tesisini butik üretim yapabilecek şekilde tasarlamalarının amacını, bahçeye kadar bu işletmeyi taşıyıp bahçeden-sofraya zeytinyağı kalitesini etkileyen olumsuz faktörleri yok etmek olarak açıklandı.

Kaynak: Gıda Teknolojisi